Cennetten Bir Köşe: OYLAT

Uludağ'ın zirvesinden süzülüp gelen buz gibi suyu, birçok derde deva kaplıcaları ve insana huzur veren doğal atmosferiyle Oylat tatilcilerin cazibe merkezi.Oylat, yeşilin tüm renkleriyle bezenmiş, doğa harikası bir cennet köşesi. Bir yandan çam ve kayın ağaçlarından yayılan nefis kokular, diğer yandan Uludağ'ın zirvesinden süzülerek gelen bütün berraklığını giyinmiş buz gibi tertemiz suları. Yeraltından fışkıran şifalı termal kaplıcaları ile gerçekten eşsiz bir cazibe merkezi Oylat.


Oylat, yeryüzü cenneti kadar güzel ve anlamlı bir tatil seçeneği sunuyor. Bunun içindir ki; tatilcilerin gözbebeği.İnegöl’ün gözbebeği :


Oylat, doğal güzellikleri yanı sıra şifa kaynağı kaplıcalarıyla da iç ve dış turizme hizmet veriyor.

 

 Uludağ'ın eteklerinde kurulu asırlık şirin tatil köyü Oylat, İnegöl'e 26 kilometre uzaklıkta.
Oylat'a ulaşmak çok kolay. İster özel aracınızla, ister her yarım satte sefer yapan minibüs veya otobüslerle İnegöl'den Oylat'a gidebilirsiniz. Oylat, bünyesindeki tesisleri ve verdiği hizmet kalitesiyle İnegöl'ün en gözde turistik merkezi olmayı çoktan hak etmiş...


Çam ve kayın ağaçları, sanki bulutları yakalamak için gökyüzüne doğru yürüyüş yapıyor. Toprak, tüm cömertliğiyle, yeraltından taşıdığı kaynak-termal suları, diğer taraftan, Uludağ'ın zirvesinden taşıyıp, getirdiği sularını konuklarına ikram etme yarışında. Doğanın tüm otantik ve egzotik güzelliklerini yaşamak adına, Oylat tabiat ananın cenneti.


 

Doğanın içinde :

Her mevsime apayrı güzellik cazibesini sunan Oylat, insan doğanın içinde, doğayla bütünleşerek ancak Oylat'taki kadar yaşayabilir. Herbiri apayrı bir güzellikle bezenmiş, çağlayanlar, şelaleler, yaylaları, rafting dahi yapmanıza fırsat veren coğrafi özelliği, muhteşem güzelliklerle donanmış görüntüsüyle, insana "rüya tatili" kadar güzel anılar yaşatmaya hazır. Gitmeniz kafidir.


 

Konaklama ve hizmet tesisleri :


İnegöl'ün turizme açılan penceresi Oylat, her geçen gün cazibe merkezine dönüşüyor. Nitelikli tesisleşme ve modern konaklama hizmet anlayışı ile dikkatleri çekiyor.
Tatil tercihinizi Oylat'tan yana kullandıysanız, konaklamanız için hepsi birbirinden cazip seçenekler sizi bekliyor. Turistik Tesis Belgeli otellerin yanı sıra, Bungalow Evleri, yada Apart Evleri, hatta kampingler tam zevkinize sunulan seçenekleri oluşturuyor. Oylat'ın restoran ve lokantaları, kafeteryaları, marketleri, eğlence ve dinlenme mekanları ile çok farklı ve unutulmaz anları yaşamanız için apayrı özelliklere sahip. Oylat denince akla ilk gelen "otantik fırınları" ile özellikle "Köylü Pazarı" (yani çarşısı) ise tutkularla donatılmış bir tatil zevki yaşatmaya aday.

 

 

Oylat (Ölyat) efsanesi :


Uludağ'ın Kuzeydoğu eteklerinde yer alan gizli cennet Oylat aynı zamanda bir esfane mekanıdır. Bizans Imparatorluğu döneminde İnegöl civarına hüküm süren Tekfur'un biricik kızı ölümcül hastadır. Zamanın hekimleri çağrılır ancak çare bulunmaz. Tekfur biricik kızının her geçen gün gözleri önünde erimesine dayanamaz. Yardımcısına kızını uzak bir yere götürmesini emreder.
Tekfurun kızını, isimsiz bir bölgeye götüren uşaklar, "İşte burası. Burada Ölyat" diyerek kaderine terk ederler. Çaresiz kalan Tekfur kızı kendisini ölüme hazırlarken, bu arada, yer altından fışkıran kaynar sularla sık sık yıkanıp içer. Kızını merak eden Tekfur haber bekler.
Ancak haber yerine sağlığına kavuşmuş halde kızı gelince, Tekfur o bölgeyi "şifa kaynağı" olarak ilan eder.

Termal :Özellikle banyo-cilt ve içme kürleri konusunda dünyaca kabul edilen özelliklere sahiptir Oylat kaplıca-termal suları. Oylat Kaplıcası, oligometalik, hipertermal, radyoaktif, az kalsiyum sulfatli suların bütün özelliklerine sahiptir. İklimi, yerinin güzelliği, suların bolluğu bu kaplıcanın değerini artırmakta, endiksiyonlarını genişletmekte sihhi ve turistik değerini artırmaktadır.

Suyun Isısı:
40°C -Oylat Hamamı Kaynağı
30,5°C -Sızı Suyu Kaynağı
10°C -Göz Suyu Kaynağı

PH Değeri:

7,26 -Oylat Hamam Kaynağı
7,18 -Sızı Suyu Kaynağı
3,04 -Göz Suyu Kaynağı

Özellikleri:
Sülfat, bikarbonat, kalsiyum, Oylat Hamamı ve Sızı Suyu Kaynakları, Sülfat, hidrojen iyonu, demir, Göz Suyu Kaynağı

Yararlanma Şekilleri:
İçme ve banyo kürleri

Tedavi Ettiği Hastalıklar:
İçme kürleri, diürez kürlerde ve şişmanlıkta etkilidir, banyo kürlerinin sedatif özelliklerinden yararlanılır.

Not: Yazılar ve fotoğraflar alıntıdır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !